Akce clubu

pitland.cz - aneb co jste si na silnici báli zkusit

IMG 0171Vlastně to začalo diskusí ohledně jarního srazu 2020. Doba poznamenaná Covidem19, co bude a kdy bude zatím stále není jasné.

Pokušitel Veverčák nadhazuje téma ohledně srazu v Pitlandu. Pokud se vám nechce otevírat odkaz, je to dráha v hale, na které se jezdí na malých motorkách, z angličtiny pitbike. Tyhle jsou poháněny elektromotorem a podle nastavení umožní jet až 120km/h.

IMG 0172Něco takového jsem chtěl vždycky vyzkoušet, takže obratem volám Veverčákovi o další informace. A pak již jen bookuji trénink.

V sobotu 9.5.2020 se nás tam nakonec sejde klubovních pět. Kromě Veverčáka v roli instruktora také Scorpion a sourozenecké duo Gahan s Filipem. Následuje prezentace, registrace, my se Scorpionem si jdeme vypůjčit kombinézy. Tohle je ostatně taky fajn, jelikož si nemusíte válením po zemi ničit vlastní vybavení.

Začíná se klasicky pravidly chování, bezpečností, popisem ovládání motorky. Pak jsme rozděleni do skupin k jednotlivým instruktorům a dostáváme přiděleny motorky. Dostávám stroj s číslem 17. Okamžitě jsem cílem vtipů na téma Padája. To ještě nikdo netuší, že vtip přestane být vtipem.

Pak si nás instruktoři dirigují mezi jednotlivé plácky k seznámení s motorkou a nácviku jízdy. Motorky mají nastavenu mapu 1, což omezuje maximální rychlost na 30 km/h. Upřímně řečeno, mně to vcelku postačuje a po zemi se válím statečně už teď. Ačkoli se padá s malé výšky a malé rychlosti, ta podlaha je fakt nepříjemně tvrdá. Nevím, jak dlouho tahle fáze trvala, ale mně přišla nekonečná, oba boky jsem měl naklepané jak řízek a doslova ze mě lelo.

IMG 0185Přestávka, bajky byly nastaveny na mapu 2, což je dle webu 45 km/h, i když mám pocit, že na školení padlo 60km/h. Ale v principu je to jedno. Následně máte možnost jezdit se svou skupinou po okruhu nebo čas, který vám do rozjížďky zbývá, využít k individuálnímu tréninku na plácku. První okruhy vynechávám a jdu na plácek, protože mi vysedávání fakt nejde. Ale tu a tam se mi to podaří a to je fakt paráda, když cítíte, jak ta motorka poslouchá a vykrouží oblouk tam, kam chcete. Občas mě přijde zkontrolovat Veverčák a koriguje mé snažení.

Po blíže neurčeném časovém období jsem totálně kaput. Končím na plácku a jdu si odpočinout na okruh. On je sice taky samá zatáčka, ale ve srovnání s dřinou na plácku to je pohoda. A taky tady tolik nepadám. I když jeden zářez byl hlubší než ostatní. Po pádu mě bolí palec levé ruky a motorka odmítá jet. Tlačím ji do boxů, kde se ji ujímají mechanici. Jednu chvíli to vypadá, že nafasuji nový stroj, ale nakonec se daří zprovoznit ten původní.

Palec bolí, ale nakonec, bolí mě úplně všechno, takže tohle se v tom ztrácí a trénink odjezdím do konce.

Pitbajky jsou rozhodně zajímavá záležitost. I když je motorka malá, za chvíli to přestanete vnímat. Věrně simuluje jízdu na velké motorce. Elektromotor není žádný problém. Díky tomu lze stroje bez problémů provozovat v uzavřených prostorách, není tam kravál a s kapacitou akumulátoru jsem také nezaznamenal, že by někomu nedostačoval. Malá motorka a množství zatáček s malým poloměrem vás nutí neustále se hýbat a pracovat tělem, což je ve výsledku slušná posilovna. Navíc ty změny následují opravdu pekelným rytmem. Takže když něco natrénujete na pitu, na velké motorce si budete připadat jak ve zpomaleném filmu, kolik na to budete mít času.

Jednotlivé průjezdy jsou vám automaticky měřeny, takže můžete porovnat svou zdatnost nejen s přítomnými účastníky, ale se všemi účastníky historicky. Výsledky máte k dispozici na webu nebo prostřednictvím mobilní aplikace.

IMG 0221Každá sranda něco stojí. My jsme absolvovali Intenzivní trénink, na stránkách wildmotors.cz za 3600 kč. Já jsem si navíc za 500 kč půjčil kombinézu, rukavice a boty. Helmu jsem měl svoji. Zdá se to hodně, ale když si odmyslím nájem haly, pak mi půjčovné za to, jak jsem tomu vercajku dal zabrat přijde adekvátní.

Pokud srovnávám třeba s volným ježděním na okruhu v Sosnové, pronájem okruhu stojí 4200 kč/hod. Většinou se domluví více lidí a cena se dělí počtem účastníků. I tak vás to ježdění bude stát 1000 až 1500 kč za tři hodiny. Ale jezdíte na své motorce, což vás bude při tréninku poněkud limitovat. Když s ní praštíte, je to drahé. Pit jen odtlačíte do boxu, ať si s tím organizátor dělá co chce. Další výhoda, v hale neprší. V Sosnové platíte, i když nejezdíte. A poslední výhoda. Dovedete si představit lepší udržovačku přes zimu?

{jcomments on}