Akce clubu

Beskydy, Horní Bečva, 23.-.25.5.2014

Seznam článků

Beskydy 2014  Vyrážíme v pátek ráno. Sraz máme s Hrtakem na Benzině před Průhonicema. Není to pro nás ideální, protože na Cukráku se opravuje dálnice a taky musím projet ranní Prahou. Ale což, domluvili jsme se, nějak to zvládnem. Zácpu před Cukrákem objedu odstavným pruhem, kousek po R1 a přes Šeberov na D1. Na Benzině jsme 10 minut před devátou. Hrtaka nikde nevidím, tak jdu obkouknout přilehlé parkoviště. Nic. Myslel jsem, že tady bude nedočkavě stepovat už před devátou, ale přijíždí chvíli po mně.

 

Vyrážíme vzápětí. Čtyřicet km po D1 a pak sjíždíme na Český Šternberk. Trasu popisovat nebudu. Kopíruje mou oblíbenou cestu do Hlučína. Provoz minimální, jen kousek za Žilinou řádili silničáři se štěrkem a emulzí, takže jinak pěkný úsek si vůbec neužijem. A kousek před Čáslaví uzavírka a objížďka, tedy malé zdržení. Další zdržení nás čeká na přejezdu mezi Zámrskem a Dobříkovem. Závory dole a nic nejede. Zkušení místňáci čtou noviny a parkují ve stínu. Takže slézáme z motorek a jdeme do stínu taky.

První pauzu děláme na OMV v Chrudimi a druhou, obědovou, na Červenovodském sedle. Přesněji, na Suchém vrchu. Kramářova chata se nachází ve výšce 995 a je z ní krásný výhled na podhůří Orlických hor. Chata se poslední roky rekonstruovala. Netuším, zda již rekonstrukce skončila, ale je to tam moc hezké. Jídlo je cca o 1/3 dražší než na osvědčené Kocandě. Bohužel, nestává se často, že by jídlo lépe vypadalo než chutnalo, ale tady se to stalo.

Počasí se začíná kazit a „sbírá“ se to na bouřku, takže šviháme dál. Je fajn, že pár úseků na I/11 má nový asfalt, takže konečně svezení po krásné silnici, jak má být. Úsek Rýmařov – Bruntál, stejně jako Jablonné nad Orlicí – Červená voda jsou parádní. Další pauza v Bruntále na OMV. Potkáváme pár na dvou motorkách. Středočeská SPZ, takže jsem zvědav, odkud jsou. Dobříš. Ani mne to nepřekvapuje. V motoškole se tam takhle potkali tři.

V Bruntále opouštíme I/11 a kolem Slezské Harty míříme přes Kružberk na Vítkov. V okolí Kružberka nejsou zrovna silnice okruhové kvality, ale dá se. Dále na Vítkov už je to v pohodě a úsek Vítkov – Odry je ve své první polovině plný zatáček se slušným asfaltem. Z Oder míříme na Bělotín, kde zabočíme na Kunčice a Špičky. Nově opravená silnice s krásnými zatáčkami. Škoda, že je tak krátká. Zbytek cesty přes Valmez, Rožnov a Bečvu už je poměrně nudný. Po mírném tápání parkujeme v šest před chatou, kde už je pod slunečníkem usazena část klubu.

Večer klasicky proběhne v družné zábavě.

Ráno se dělíme na několik skupin. Zdenále připravil několik alternativních programů a každý si vybere podle svého. S Pájou, Brachazcem a Davem jdeme na Pustevny a Radhošť. Příjemná detoxikační procházka. :-) Brachacz s Davem pak zůstanou ještě chvíli na Pustevnách, s Pájou jdeme pěšky na Bečvu, což nám zabere větší část odpoledne. Počasí vyšlo. V celé republice lilo, bouřilo, toky se vylévaly z koryt. Jen v Beskydech svítilo sluníčko, takže jsem si přismahl rypák.

Pozdní odpoledne věnuje většina účastníku sledování hokeje. Ve společenské místnosti je dataprojektor a promítací plátno, takže si to diváci užívají. Tedy pokud jde o obraz. Hra národního týmu už tak oslnivá není. S Pájou, Letcem a Ivčou si jdeme raději zahrát volejbal. No, ona je to spíše vysilující plácaná. Ale baví nás to. :-) Pája se etablovala na specialistku v lovení míče s potoka. :-)

Večer nás zdolal Zdenále se svými společenskými hrami. Putin v podání Vfrošťáka a Angelina Jolie alias Brachacz patřily mezi zlaté hřeby večera. :-)

Následovala tombola, ve které Zdenále tahal nekonečné zásoby reflexních nálepek. Nevím, zda někde vykradl reklamku, ale těma nálepkama by se snad dala vyznačit cesta do Prahy.

Následného trestání vodky 42, kterou vyhrál Beyk už jsem se neúčastnil, protože na neděli máme naplánovanou cestu jihem a hlásí bouřky. Rádi bychom ujeli za sucha, co půjde. Počasí už nevypadá tak optimisticky a jihozápadním směrem je celkem cícha.

Vyrážíme v 8:30 přes Hutisko na Velké Karlovice. Po ránu je silnice prázdná a dva busy snadno předjedeme. Z Karlovic do Ústí po II/487 nuda a semafory. Trasu Vizovice – Luhačovice – Uherský Brod máme vyzkoušenou z cesty na Freedom party a Buchláky, to je klasika. Za Buchlákama zabočíme na Koryčany a přes Kyjov a Mikulov přejíždíme do Rakouska.

Tady nás čeká mírné zklamání, protože móda spravovat silnice asfaltovou sračkou pocukrovanou štěrkem inspirovala i rakouské silničáře. Ale po 10 km štěrk končí a pokračujeme po normálních silnicích. Prakticky až po Horn je to poměrně nuda, rovinatá krajina, tu a tam zatáčka. Přes Waldviertel už to však znám a taky je to tam pestřejší svezení. Do Česka přejíždíme u Nových Hradů a přes Budějovice a II/105 dojíždíme před šestou domů.

Byl to pěkný výlet a pěkný sraz. Takže přátelé, zase někdy na Apaluše. :-)